Collection: Ben Nye
Ben Nye is a professional makeup brand serving artists, educators, and makeup fans worldwide.
The company was founded by legendary Hollywood makeup artist, Ben Nye, Sr., in 1967, who used his extensive knowledge to create quality color cosmetics.
The Ben Nye brand has broadened to encompass every genre of makeup including performance, beauty and special effects. Ben Nye remains a family business, with most products still hand-crafted in Los Angeles.
-
Ben Nye Final Seal
Regular price From $38.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ben Nye Neutral Set Face Powders
Regular price From $8.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ben Nye Matte HD Foundation
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per$14.00 USDSale price $14.00 USD -
Ben Nye Banana Luxury Powder
Regular price From $16.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ben Nye Pretty Pink Face Powder
Regular price From $16.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ben Nye MagiCake Aqua Paint
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price / per$0.00 USDSale price $8.00 USD -
Ben Nye Glitter Glue AGB
Regular price $10.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ben Nye Creme Colors
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price / per$8.00 USDSale price $8.00 USD -
Sale
Ben Nye Powder Blush
Regular price From $12.00 USDRegular priceUnit price / per$12.00 USDSale price From $12.00 USDSale -
Ben Nye Banana Light Luxury Powder
Regular price From $16.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ben Nye Cream Foundation Sticks
Regular price $16.00 USDRegular priceUnit price / per$16.00 USDSale price $16.00 USD -
Ben Nye Glitter
Regular price $7.00 USDRegular priceUnit price / per -
Creme Rouge
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price / per$8.00 USDSale price $8.00 USD -
Ben Nye Rose Petal Luxury Powder
Regular price From $16.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ben Nye Pressed Powder Compacts
Regular price From $18.00 USDRegular priceUnit price / per$0.00 USDSale price From $18.00 USD -
Ben Nye Face Powder Studio Color REFILL
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price / per